Книжкові подарунки. Список «Експертного Корпусу»

 

Що подарувати на свято людині, яка цікавиться минулим та сучасним України? Звісно ж, книжки.

Освітня платформа «Експертний Корпус» підготувала список видань, що побачили світ в останні роки, і які, на думку команди, варті уваги та обов’язково стануть чудовим презентом.

 

  1. Іван Гоменюк – «Провісники Другої світової. Прикордонні конфлікти в Центрально-Східній Європі. Від розпаду імперій до Гляйвіцької провокації»

Про що:

«Центрально-Східна Європа періоду між Першою і Другою світовими війнами була перенасичена конфліктами через невдоволені амбіції, територіальні претензії, національні образи та економічні проблеми.

На карті з’явилися нові держави, повсталі на уламках Німецької, Російської, Австро-Угорської та Османської імперій, у патріотичному пориві готові воювати «за своє». Претензії до сусідів мали практично всі тогочасні держави регіону. Саме таким прикордонним конфліктам, що виявилися провісниками Другої світової війни, й присвячено цю книжку».

Придбати, орієнтовна ціна до 100 грн.

 

  1. Павло Подобєд – «З-під Конотопа до Аризони: невигадані історії вояків Армії УНР»

Про що:

Книжка присвячена збройній боротьбі за незалежність України у 1917-1921 рр.

Автор пропонує читачеві місцевий вимір подій, які визначили долю країни. У дослідженні йдеться про Конотопський повіт Чернігівської губернії, що став ареною кривавих боїв трьох армій. Тут же наводяться спогади конотопських вояків, які билися під синьо-жовтим прапором проти білого і червоного ворога. Окремої уваги заслуговує біографічний довідник, що охоплює понад півтори сотні життєписів вояків Армії УНР та Армії Української Держави, які походили з Конотопського повіту і пов’язали своє життя зі службою в українському війську. Книга розрахована на військових істориків, краєзнавців, дослідників генеалогії і широке коло читачів.

Придбати можна у мережі книгарень «Є».

 

  1. Володимир Тиліщак – «1930. У.С.Р.Р. ПОВСТАННЯ: Науково-популярні нариси»

Про що:

«1930 року, напередодні Голодомору, Україною прокотилася масштабна хвиля селянських мирних протестних виступів та збройних повстань проти сталінської політики розкуркулення і насильницької колективізації.

Книжка ознайомлює із перебігом та особливостями певних повстань і заворушень у різних регіонах України та вперше відкриває сучасним читачам імена їхніх учасників».

Видавництво «Смолоскип».

Придбати, ціна – 60 грн.

 

  1. Марія Савчин – «ТИСЯЧА ДОРІГ. Спогади жінки учасниці підпільно-визвольної боротьби під час і після Другої світової війни»

Про що:

«Авторка цієї мемуарної книжки — Марія Савчин («Марічка») — з 1944 по 1953 рр. перебувала в підпіллі на Львівщині, в Закерзонні, Польщі, Карпатах, на Поділлі, Волині та Поліссі. Будучи дружиною Василя Галаси («Орлана») — заступника Провідника ОУН Закерзонського краю, а з 1948 р. Провідника ОУН Волині й Полісся, — вона зустрічалася з багатьма повстанцями, виконувала відповідальні доручення, не раз потрапляла в трагічні ситуації, коли вирішувалася не тільки її доля, але й доля товаришів по боротьбі.

Про бачене та пережите і розповідає на сторінках своєї книжки учасниця підпільно-визвольної боротьби під час і після Другої світової війни Марія Савчин».

Придбати, ціна – 100 грн.

 

  1. Євген Магда – «Шостий. Спогади про майбутнє»

Про що:

Євген Магда змальовує шостого президента і прогнозує реальність, що вона вже чекає на українців.

Президент України був та залишається центральною фігурою політичної системи України, незалежно від обсягу його повноважень. Яким буде шостий? Як вплинули на нього попередники? Чи спроможне суспільство ефективно моделювати образ глави держави? Розповідь про п’ятьох президентів — Леоніда Кравчука, Леоніда Кучму, Віктора Януковича і Петра Порошенка. Робота їхніх прем’єрів та Парламенту, факти із виборчих кампаній, особливості правління кожного та виважена оцінка їхніх політичних дій, а також дослідження політичного портрета майбутнього керівника держави.

Придбати, орієнтовна ціна до 80 грн.

 

  1. Рекомендуємо звернути увагу на сумісне видання Євгена Магди і Тетяни Водотики – «Україна на міжнародній арені: «Ігри відображень»

Про що:

«Науково-популярне дослідження висвітлює еволюцію міжнародного іміджу України в історичній ретроспективі, теоретичні та практичні аспекти роботи над ним. За географічним принципом розкрито чинники впливу на спосіб сприйняття України в сучасному світі.

Особливу увагу приділено історичному та навіть філософському контекстам функціонування стереотипів про Україну, а також історичному та політичному бекграунду формування її образу в різних країнах».

Детальніший огляд.

Придбати, орієнтовна ціна – 60-100 грн.

 

  1. Сергій Чолій – «Мобілізація на периферії. Військовий обов’язок як фактор модернізації імперії Габсбургів, 1868–1914»

Про що:

«Книжку Сергія Чолія присвячено аналізу загальноєвропейського процесу трансформації та модернізації суспільства під впливом загального військового обов’язку. Цей процес розглядається на основі порівняння загальнодержавної ситуації в Австро-Угорщині та локальних сюжетів із життя австрійської провінції Галичини. Така модель дала змогу зрозуміти вплив загальносвітових процесів на віддалені та периферійні регіони та показати їхнє справжнє значення для конкретних територій модерної Європи. Важливим елементом трансформації стали національні, соціальні та конфесійні особливості Монархії Габсбургів, що наклали свій відбиток на універсальну стратегію модернізації.

В окремих розділах книжки здійснено оцінку ефективності функціонування новітньої на той час системи комплектування збройних сил та її безпосередній вплив на громадян імперії».

Придбати можна у мережі книгарень «Є».

 

  1. Ярослав Тинченко – «Лицарі Зимових походів»

Про що:

Це книжка про активних учасників боротьби за незалежність України впродовж кінця 1919 – 1922 років. Разом з висвітленням докладної історії Першого та Другого Зимових походів Армії Української Народної Республіки замальовується доля багатьох учасників цих знакових подій. Після розбиття Партизансько-повстанської армії під Базаром у листопаді 1921 року боротьба не припинилась: вцілілі воїни організували нове військо – Волинську повстанську армію, яка з підпілля гідно протистояла радянській владі у 1922 році. Попри те, що Ю. Тютюнник та деякі його побратими повернулись до Радянської України, для більшовиків вони залишились небажаним елементом, і дуже скоро всі були знищені. Монографічне дослідження побудоване на архівних джерелах, що у переважній більшості вперше вводяться в науковий облік. Це, передусім, документи з архівно-слідчих справ репресованих українських вояків (Галузевий державний архів СБУ), радянські оперативні звіти з Російського державного військового архіву (РГВА), численні матеріали Центрального державного архіву вищих органів влади та управління в Україні. Доповнюють монографію численні списки учасників Першого та Другого Зимових походів, Волинської повстанської армії та ін. Для зручності роботи зі списками складено іменний покажчик – близько 5 тисяч прізвищ.

Видавництво «Темпора». Придбати можна в мережі книгарень «Є».

 

  1. Валерія Бурлакова – «ЖИТТЯ P.S.»

Про що:

Ця книжка – це військовий щоденник санінструктора 2-го взводу 1-ї роти 1-го батальйону 93-ї ОМБр Валерії Бурлакової, яка разом з іншими нашими бійцями боронить Україну від ворога.

«Ми захищаємо не дупи штабних полковників, не цукерні біля метро, не в’язниці, за ґратами яких сидять вже сотні наших побратимів, і не будинки тих, хто втік від війни…», – пише авторка. «А – вже просочену кров’ю найкращих землю Донбасу».

Книжка містить щемливу історію втраченого кохання, яке залишиться незгасимим вогником у серці молодої жінки-бійця. Ілюстрації, подані наприкінці тексту, не лише відображують реалії життя на фронті, а й є органічним продовженням думок і переживань самої авторки.

Видавництво «Темпора».

  1. «Українські жінки у горнилі модернізації» – під загальною редакцією Оксани Кісь

Про що:

Процеси модернізації стрімко увірвалися у розмірене життя українських жінок кінця ХІХ століття, радикально змінюючи їхні соціальні ролі, повсякденне буття, систему цінностей, світогляд, сфери діяльності.

Де були і що робили жінки у вирішальні моменти історії України? Як вели себе під час примусової колективізації? Як переживали нацистських окупантів? Чи боролися з радянською владою у національному підпіллі? Як здолали Голодомор? Що для них означало «бути жінкою» у ті часи? Війна спонукала українок відчути себе громадянками, взявши до рук зброю, стати пліч-о-пліч з чоловіками у боротьбі за нове життя. Але ролі жінок того часу виходили далеко за рамки шаблонного набору «жертва, героїня або зрадниця».

Придбати, орієнтовна ціна – 110-115 грн.

 

  1. Володимир Вятрович – «(Не)історичні миті. Нариси про минулі сто років»

Про що:

Книжка містить 38 нарисів-миттєвостей, вихоплених з останнього століття української історії: потяг, що везе київських студентів під станцію Крути; хлопчик в українському селі, який вмирає від голоду в 1933-му; бійці УПА в останній криївці; радянський концтабір, де гине поет, але лишаються жити його вірші; зрештою — Майдан 2014-го й російсько-українська війна.

«(Не)історичні миті» — це розповіді не про звичні нам із підручників ключові події минулого, які змінювали хід історії, — пояснює Володимир В’ятрович. — Миті фокусування дійсності, коли в одній хвилині можна побачити ціле життя людини чи навіть усього покоління. Вони — як маленькі уламки історії, кожен з яких, проте, дозволяє розгледіти її велике полотно. Уламок розбитого дзеркала стає окремим дзеркалом».

Придбати можна в мережі книгарень «Є» та тут, орієнтовна ціна – 90-110 грн.

 

  1. Василь Шкляр – «Троща»

Про що:

Роман про УПА, про перемогу людини над обставинами і над собою. Сам автор каже, що книжка написана для того, аби показати світові, що українці не змирилися із режимом, і продовжують боротьбу, як і раніше.

Для головного героя, вояка УПА, війна вже минула, проте боротьба не забулася. Та раптом він бачить на цвинтарі недавню могилу свого бойового товариша, і спогади наринають на нього з новою силою. «Свої» і «чужі», дружба та розбрат, кохання і зрада, помилування й помста, свобода й неволя… Перед його очима знов розгортаються бої та тривають допити, постають обличчя різних людей, та ніяк не з’являється личина зрадника…

Придбати, орієнтовна ціна – 125 грн.

  1. Володимир Горбулін – «Світова гібридна війна: Український фронт»

Про що:

У колективній монографії, підготовленій фахівцями Національного інституту стратегічних досліджень, вперше у вітчизняній та світовій науці детально досліджено явище світової гібридної війни в перспективі російської агресії проти України. Сутність гібридної війни розглянуто у контексті системної кризи світової безпеки, а її феномен — як новітній вид глобального протистояння. Детально розглянуто причини та передумови російської агресії проти України, її стратегічні цілі, а також особливості ведення гібридної війни у різних вимірах: воєнному, політичному, економічному, соціальному, гуманітарному, інформаційному. Аналізуються локальні успіхи нашої держави у протидії ворожим планам РФ за окремими напрямами.

Зроблено загальний висновок про доведення Україною своєї спроможності як держави, що відстоює свій суверенітет у боротьбі з агресором. Розглянуті питання реформування міжнародних безпекових інститутів та пошуку балансу сил у новій, гібридній реальності.

Придбати, орієнтовна ціна – 240 грн.

 

  1. «RECвізити. Антологія письменницьких голосів» (трикнижжя) – проект журналістки Тетяни Терен

Про що:

Про переконання, позиції, оцінки, творчі і життєві правила найзнаковіших сучасних українських авторів.

Понад 30 героїв розповідають про місця свого народження, батьків і сім’ю, згадують учителів і колег, діляться письменницькими секретами, розмірковують про любов, віру і сенс життя. Зустрівшись на сторінках цієї антології, письменники несподівано починають говорити не лише з невидимим уважним інтерв’юером, але й одне з одним. Перед нами унікальний проект про покоління і про ті часто невидимі зв’язки, завдяки яким уможливлюється неперервність літературного процесу. Це видання подарує чимало відкриттів поціновувачам творчості представлених тут авторів, а разом з тим стане незамінним дороговказом для тих, хто тільки відкриває для себе світ сучасної української літератури.

Придбати відразу три томи, ціна – 200 грн, по одинці ціна тому – 100 грн.

 

  1. Костянтин Чабала – «Вовче»

Про що:

Книжка про війну і людей, які зіткнулися із нею. Про те, що було і що могло бути. У повісті «Вовче» розповідається кілька епізодів із життя однієї з позицій.

Придбати, ціна – 130 грн.

  1. І бонус для книжкових гурманів – «ТежBeshket»

Про що:

Ця книжка є авантюрною валізкою із подвійним дном. Його місія, симптоматика та смисловий фарш відверто дуалістичні. З одного боку він наділений характером культурного експерименту, з іншого – ознаками літературної реконструкції. Усі три співавтори – Дмитро Савченко, Тимофій Іванов та Олексій Бешуля є вихованцями вуличної субкультури футбольних ультрасів та період особистісного дозрівання провели в адреналінових вуличних сутичках. Згодом їхні шляхи доля порізнила щедрою порцією ексклюзивних випробувань: один став моряком та пройшов через сотні карколомних штормів, другий – політв’язнем та провів чималий шмат життя у холодних в’язничних камерах, третій був закинутий долею на східний фронт у період найгострішої ескалації війни на Донбасі. Попри відмінні траєкторії життєвого польоту кожен з них був генератором та ретранслятором життєствердного футуристичного духу.

Придбати безпосередньо в авторів, ціна – 230 грн.

 

Додатково:

Якщо вас зацікавила книжкова тема, пропонуємо послухати наш подкаст – «Огляд сучасної української мілітарної прози» за участі кандидатки філологічних наук, волонтерки Марини Рябченко.

Разом із нею ми говорили про міліарну масову літературу, окопну прозу від новачків у літературі та від іменитих мастодонтів. Окремо заторкнули жіночі голоси в літературі, поговорили про солдатський гумор та безсюжетну прозу на тему війни.

 

Також рекомендуємо ознайомитися із аудіозаписом лекції Юрія Михальчишина на тему: «Література війни».

У лекції йдеться про три групи письменників: військових США, НІмеччини та Великобританії, чиї твори належать до лейтентської прози – унікального явища повоєнного періоду після ІІ Світової війни. Гола правда війни, без прикрас, написана скромно, без пафосу й надмірних емоційних барв – ось основні риси цього напрямку.

 

Насолоджуйтеся читанням! 🙂