Проголошення Карпатської України у березні 1939

 

Після Першої світової війни Закарпаття приєднали до Чехословаччини. Восени 1938 року Карпатська Україна проголосила автономію, у Хусті створили Організацію народної оборони «Карпатська Січ». За дозволом Гітлера, 14 березня 1939-го, угорці почали напад.

Августин Волошин проголосив незалежність Карпатської України. Українську мову визначили державною, також затвердили синьо-жовтий прапор та гімн «Ще не вмерла Україна».

15 березня відбувся бій на Красному полі. Проти 20-тисячної угорської армії виступили легко озброєні добровольці, які не мали належної підготовки — біля тисячі січовиків Карпатської України.
Бій на Красному полі порівнюють з подвигом Героїв Крут. 230 українських січовиків, які загинули тоді поблизу Хуста, назавжди вписані в героїчну історію боротьби за українську державність.

Воїни Карпатської Січі на день затримати окупантів, проте під вечір Хуст захопили угорці. 18 березня угорці офіційно оголосили про повну окупацію Закарпаття. Окремі підрозділи продовжували боротьбу протягом наступних двох тижнів. Президент Волошин та уряд виїхали за кордон.

Угорці розгорнули репресії проти захисників Карпатської України, близько 4,5 тис. українських патріотів стали жертвами терору.
Партизанський рух діяв до кінця травня 1939-го, а поодинокі підпільники — до січня 1940 року.

“Це був третій акт проголошення української незалежності у ХХ столітті після акту Центральної Ради та акту в Галичині у ЗУНР. До того ж, це був перший акт проголошення незалежності України, який був прийнятий парламентом. Це був легітимно обраний парламент у рамках чехословацької правової системи.

Це був перехідний етап від перших визвольних змагань до других визвольних змагань. Ми бачимо, що поєднались різні генерації українських політиків: як старше покоління УКР та ЗУНР, так і молоде покоління українських націоналістів, яке потім воювало в складі Української повстанської армії”, — зазначив історик Олександр Пагіря в інтерв‘ю Українському радіо.

Детальніше про ці події тут:

«Бій на Красному полі. Головна битва Карпатської України». Юрій Юзич

 «У широкому шпагаті. Дипломатія “Одноденної держави”». Олександр Пагіря

 «Чому не встояла Карпатська Україна?». Інтерв’ю Олександра Пагірі для Локальної історії

 «80-річчя Карпатської України: як постала і чому не встояла?». Інтерв‘ю Дмитра Шурхала з Іваном Гоменюком для Радіо Свобода