«11 друзів Коновальця»: Експертний Корпус та Інститут національної пам’яті презентували серію арт-плакатів

 

На фестивалі «Історія.UA» до Дня захисника України «Експертний Корпус» та Український інститут національної пам’яті презентували спільний проект – серію арт-плакатів «Військова еліта Української революції 1917-1921 років».

До набору увійшло 12 постерів із зображенням легендарних старшин, які стояли біля витоків української армії. Відвідувачі уже встигли жартома охрестити цю добірку постатей – «11 друзів Коновальця». Компанію Євгену Коновальцю склали: Петро Болбочан, Олександр Удовиченко, Дмитро Вітовський, Петро Франко, Всеволод Петрів, Михайло Омелянович-Павленко, Олекса Алмазів, Михайло Білинський, Василь Тютюнник, Марко Безручко та Христина Сушко.

«Завдання наших плакатів показати всім, що це були такі ж люди, як ми, але разом з тим, вони здатні були піднятися над буденністю, здатні були пожертвувати своїм життям. Ми на них сьогодні маємо рівнятися. Саме такий творчий і новітній підхід зробить ці постаті ближчими до наших сучасників», – переконаний Голова Інституту Володимир В’ятрович.

«Коли ми робили лекції для військових, то завжди проводили серед них опитування, щоб дізнатися, чого не вистачає воякам, що вони хочуть почути ще, з чим не згодні тощо. Переважна більшість військових вказувала, що не вистачає візуального матеріалу. Так і виникла ідея створити історично вивірені і візуально привабливі портрети командирів», – говорить засновниця «Експертного Корпусу» Тетяна Швидченко.

Художник Михайло Дяченко, відомий своїми роботами над серіями портретів сучасних військових, волонтерів та бранців Кремля, допоміг реалізувати задум. Науковим консультантом серії виступив відомий реконструктор Владислав Куценко.

Михайло розповідає: «Зображення, з якими доводилося працювати, були переважно старими світлинами. Найцікавіше було працювати над портретом Петра Франка, адже, як таких його фотографій у летунській формі не було, тож доводилося збирати його образ по деталях».

«Я служив у Збройних Силах і можу сказати, що в наших казармах нема жодного достойного плакату, а лиш різна радянська символіка. Солдати та офіцери часто нічого не знають про українських військових діячів минулого, а тим більше не знають, як вони виглядали. Саме тому нам важливо було долучитися до втілення цього проекту», – зізнається представник студії графічного дизайну «Warta» Ярослав Копаниця.

«Боротьба українців за свободу в минулому – це надзвичайно цінний досвід для нас сьогодні, коли знову доводиться відстоювати незалежність та територіальну цілісність із зброєю в руках. Українська революція 1917-1921 років подарувала нащадкам цілу когорту  вояків та командирів, патріотів та професіоналів, які можуть бути прикладом для виховання нинішніх солдат та офіцерів», – підсумовує начальник Управління популяризаційно-просвітницької роботи Інституту Олена Халімон.

Комплекти арт-плакатів «Військова еліта Української революції 1917-1921 років» у першу чергу будуть поширені серед військових частин, бібліотек та навчальних закладів.