«Експертний Корпус» презентував доповнене видання «Мілітарного атласу Києва: переможні бої 1918»

 

На фестивалі «Історія.UA», що відбувся у Києві напередодні Дня захисника України, освітня платформа «Експертний Корпус» презентувала доповнене видання «Мілітарного атласу Києва: переможні бої 1918». Цей атлас розповідає про боротьбу за український Київ сто років тому. На мапі столиці можна побачити місця, де відбувалися ключові переможні битви січня 1918 року в Києві, дізнатися про розташування частин Армії УНР і навіть місця проживання бойових командирів українського війська.

«У колективній свідомості українців історія Перших визвольних змагань запам’яталась переважно поразками чи драматичними подіями, типу бою під Крутами чи «трикутника смерті». Але цей період багатий і переможними сторінками – військовими кампаніями і боями Армії УНР. Одна з найбільш героїчних сторінок, зокрема для Києва – це придушення фактично добровольчими підрозділами армії УНР січневого повстання більшовиків у 1918 році. Цим боям і присвячений Мілітарний атлас», говорить координатор військового напрямку «Експертного Корпусу» Роман Кулик.

Тетяна Швидченко, засновниця «Експертного Корпусу», наголосила на важливості пам’яті про Перші визвольні змагання 1917-1921 років: «Цей атлас – це своєрідний путівник, який виконаний у зручному форматі, його можна легко скрутити і закинути до рюкзака, щоб на дозвіллі прогулятися Києвом, побачити і відчути, що ось тут відбувався такий-то бій, а тут жив видатний полководець».

Координаторка серії подкастів освітньої платформи Анастасія Швайко загалом переповіла, з чого починалася робота над виданням і, зокрема, про підготовку і проведення освітньою платформою «Історичного Полігону 2.0» у рамках фестивалю «Голосіївська Криївка», де, за її словами: «Ми в першу чергу прагнули оживити історію, зробити її не нудною і якомога ближчою до нас. Мілітарний атлас якраз і став кульмінацією роботи команди «Експертного Корпусу».

«Гуляючи Києвом, ідучи на роботу, зустрічаючись з друзями, ми не усвідомлюємо, які героїчні події відбувалися саме тут, де ти проходиш. Саме тому я і взявся за цю роботу, це важлива мета – розкрити мілітарну історію нашого міста». розповідає дизайнер проекту Микита Плюто.

 

Загалом творці «Мілітарного атласу Києва: переможні бої 1918» підсумовують мету втіленої ідеї: «Історія Перших визвольних змагань несе достатньо яскравих перемог – і придушення більшовицького заколоту в Києві січня 1918 року є однією із них. Але більшість героїчних сторінок описані й візуалізовані достатньо бідно. Цей атлас у візуально привабливій формі розповість про боротьбу за український Київ. Покаже, де саме і які підрозділи українських військ перемагали заколотників».

Атлас охоплює центр міста, Шулявку, Лук’янівку й Микільську Слобідку. Тогочасні бої за українську державність точилися на значно більшій території, проте в Атласі основна увага сфокусована на ключових переможних битвах січня в Києві, розташуваннях найдієвіших частин Армії УНР. І окремий розділ присвячено місцям проживання бойових командирів українського війська.

 

Фото: Аліна Карбан і Юлія Фобія