Фільм «Харитина Пекарчук. Жінка-воїн на захисті УНР» – вже на нашому каналі YouTube!

 

Як і обіцяв «Експертний Корпус», ми завантажили у відкритий доступ документальну стрічку про Харитину Пекарчук – унікальну жіночу постать Визвольної боротьби 1917-1921 років. Відтепер 23-хвилинний фільм можна переглянути на YouTube.

Команда Експертного Корпусу працювала над фільмом 3 місяці, левову частку часу забрала робота над візуальними ефектами. До роботи над історичною частиною було залучено дослідника біографії Харитини Пекарчук, історика і координатора ГО «Таврійська гуманітарна платформа» Андрія Іванця.

Презентації фільму відбулися у Кримському домі в Києві, на фестивалі «Під покровом тризуба» у Боярці, у Центрі історії Вінниці, а також на Форумі видавців у Львові. Під час презентацій глядачі висловлювали пропозиції втілити історію мужньої самовідданої жінки в ігрових фільмах, коміксах, відеоіграх.

«Ми ставили перед собою завдання розповісти про Харитину Пекарчук якомога ширшій аудиторії. Адже еволюція цієї постаті не може не надихати. Родом із заможної польської родини, вона не мала би перейматися українською культурою чи питанням державності. Але врешті перевдяглася чоловіком та приєдналася до Армії УНР. За віддану і дисципліновану службу була нагороджена жетоном Залізного хреста, ставши першою жінкою, що отримала українську державну нагороду», – розповідає режисер фільму, координатор історичних програм «Експертного Корпусу» Тетяна Швидченко.

Чи буде втілено образ Харитини Пекарчук у художніх фільмах – залежить від кінематографістів. А історичний консультант фільму Андрій Іванець планує написання документальної розвідки біографії Харитини. Така праця надзвичайно необхідна, адже на сьогодні не існує жодного повноцінного дослідження.

До наших часів дійшло лише декілька світлин Харитини Пекарчук. Тож команда Експертного Корпусу працювала над «оживленням» образу усіма можливими засобами. Так було залучено художницю Оксану Федько, яка відтворила портрет воячки; вокалістку гурту «Правиця» Мирославу Салій для закадрового озвучення голосу Харитини. Моушн графіку до фільму розробив Микола Швидченко, а музикою оздобив фолк-джаз гурт «Правиця». Також до роботи над фільмом було залучено видавця Дмитра Савченка, який став актором закадрового озвучення, та співкоординаторку Експертного Корпусу Анастасію Швайко, яка стала сценаристкою фільму.

Зараз «Експертний Корпус» працює над створенням низки документальних фільмів, присвячених міліарним сторінками Перших визвольних змагань.

Довідка. Харитина Пекарчук (уроджена Тіна Ізбицька) стала однією з небагатьох жінок, що брали участь у визвольній боротьбі 1917-1921 років. Її бойовий шлях пройшов кількома військовими формаціями – як би це не було дивно для юначки панського погодження, що виросла у Криму.

Так Харитина Пекарчук влилася у перше українське військове формування, що було створене 1917 року у Сімферополі. Їй довелося приховувати стать, аби потрапити на фронт.

Навесні 1918 потрапила у большевицький полон у Кременчуці. Її неодноразово виводили на страту.

У листопаді 1918 року Харитина стала до лав полку імені Івана Богуна.

Після відступу українських військ сформувала і очолила санітарний потяг. Приймаючи під свою опіку поранених та хворих на тиф, занедужала й сама, але продовжувала працю.

Її не раз було поранено. В одному бою – в ліву ногу, в іншому – в живіт. Та за три тижні з незагоєною раною повернувшись до полку.

У травні 1920 року Тіну тяжко контузило, після чого для неї «закінчилася служба Україні як вояка». Ще не оговтавшись, Харитина дізналася про планування Другого зимового походу, і звернулася до Юрка Тютюнника за дозволом взяти участь у цій військовій операції. На щастя для неї, командир категорично відмовив.

За участь у Зимовому поході була нагороджена жетоном ордену Залізного хреста, а потім – Хрестом Симона Петлюри.

Харитина Пекарчук відійшла у засвіти в 79-річному віці 11 березня 1973 року в будинку для людей похилого віку в Дорнштадті. Наприкінці життя вона писала: «Якби моя молодість та здоров’я могли повернутися, в мене було б тільки єдине бажання: стати сірим, безіменним рядовиком в однострою Української Армії…»