• 16.11.2019 19:53

“Жіноче обличчя військової звитяги”. Дискусія про жінок на війні

 

Сьогодні в Україні понад 12 тисяч ветеранок із статусом учасниць бойових дій. Але через досвід радянської дискримінаційної традиції ще п’ять років тому жінка в армії була малозрозумілим феноменом.

З початком російсько-української війни у 2014 році жінки, що виконували своє конституційне право захищати власну землю, воювали не тільки проти ворога, але й з упередженнями, обмеженнями та принизливими штампами. Медики, санітарні інструкторки, добровольці та військовозобов’язані, які так само як і чоловіки, потрапляли в “котли”, переживали полон, отримували поранення, контузії, стресові розлади мусили докладати зусиль, щоб вийти з тіні суспільних стереотипів.

Коли обговорюють питання жінок на війні в історичному контексті, обмежуться даними про досвід ізраїльської, канадської чи американської армій. Проте українська мілітарна історія з жіночим обличчям має більш ніж сторічну традицію. На початку ХХ століття українські жінки відчували дискримінацію в першу чергу за національним критерієм. Тому активно включалися у боротьбу за українську незалежну державу.

Жінки були в лавах Українських Січових Стрільців, добровольчих повстанських загонів Перших визвольних змагань 1917-1921 років, в Армії УНР та Галицькій армії. Вони ставали учасницями українського визвольного руху під час Другої світової війни – активістками ОУН та воячками УПА.

У приміщенні Інформаційно-виставкового центру Музею Майдану відбулася дискусія за участі ветеранок російсько-української війни. Говорили про роль жінки у збройній боротьбі та проводили історичні паралелі. Під час дискусії відбувся показ відео “Харитина Пекарчук. Жінка-воїн на захисті УНР”.

 У дискусії взяли участь:

Тетяна Швидченко– кандидатка історичних наук, засновниця освітньої організації “Експертний корпус”;
• Катерина Приймак – ветеранка, парамедик батальйону “Госпітальєри”, координаторка комунікаційного напрямку Жіночого ветеранського руху, учасниця проекту “Невидимий батальйон”;
Галина Клемпоуз “Перлинка” – волонтерка, ветеранка 54-а ОМБр, гранатометниця і аеророзвідниця в 46-му батальйоні “Донбас-Україна”;
Юлія Шевчук “Печенька” – ветеранка, парамедик громадської організації ASAP Rescue, поранена під час мінометного обстрілу у 2016 році, членкиня Жіночого Ветеранського Руху.

Організатори: Національний музей Революції Гідності, освітня організація “Експертний корпус”.